בית ספר היסודי תמר - ע"ש יואב גבעתי 

חזון המועצה האזורית תמר מושתת מזה שנים ארוכות על השקעה משמעותית בתחום החינוך. השקעה זו נובעת מתוך ראייה רחבה כי יש צורך להעניק ארגז כלים מגוון ככל האפשר לבני הדור הצעיר המתגוררים ביישובי המועצה, בשילוב חינוך לערכים, לקיחת אחריות ופיתוח כישורים ומיומנויות חברתיות אשר תסייענה להם בתהליכי גיבוש זהותם וחייהם הבוגרים.

על מנת לממש חזון זה ולהביאו לידי ביטוי, עמלים אייל קידר, מנהל בית הספר היסודי ''תמר'' הפועל בנווה זוהר, יחד עם צוות המורים ובעלי תפקידים הנוספים בשורות בית הספר, חדשות לבקרים במטרה להעניק לתלמידים חינוך מיטבי העולה בקנה אחד עם חיבור לקהילה, לטבע הייחודי לאזור, ביחד עם המענה החינוכי הנדרש במקצועות הליבה וההעשרה השונים.

''בימים אלו אנו נמצאים בעיצומו של שינוי תפיסתי, שהינו למעשה שינוי מעמיק של צורת ההוראה וההערכה עבור התלמידים, השינוי הזה מקורו במעבר מהוראה והערכה מסורתיים לכיוון של הוראה המבוססת על למידה מותאמת ברמה הקבוצתית והאישית כאחד. למשל: הוראת המתמטיקה לכיתות ג'-ד', במרחב למידה שאינו כיתה מסורתית. במרחב זה קיימים סוגים שונים של צורות ישיבה והילדים מקבלים משימות, אך בוחרים באופן עצמאי אילו מהן לבצע ובאיזה סדר. באופן שכזה התלמידים מפתחים חשיבה עצמאית ובמקביל לומדים לעבוד כצוות''.

היבט נוסף עליו שמים דגש קידר וצוות ההוראה בבית הספר תמר מתמקד בהיבט הטכנולוגי, כיאה לעידן הדיגיטלי בו אנו נמצאים. כמי שאחראים על חינוך ומתן מיומנויות לקראת העתיד, הרי שהנושא הטכנולוגי והדיגיטלי מהווה עבורנו בבית הספר יעד מרכזי.  במסגרת זו אנו מקיימים פרויקט מוביל תקשוב, פרויקט שבזכותו אנחנו מוכרים ברמה הארצית.

"אנחנו מאמינים שזו לא חוכמה לרכוש מחשבים, אלא מה שחשוב הוא מה עושים איתם''.

''בכל כיתה בבית הספר יש מקרן חכם, מקרן אודיו ומחשב מתקדם. השימוש בהם מתבצע בשוטף מדי יום. בנוסף, בכיתות ג' עד ו' יש מחשבים ניידים שנמצאים בבית הספר וזמינים כאמצעי לגיוון ההוראה ונועדו לאפשר לתלמיד לא ללמוד רק בצורה המסורתית באמצעות או ספר או על ידי קליטה של דברי המורה, אלא בדרכים חדשניות ומגוונות יותר המותאמות לצרכיו.

אמנם מדובר בבית ספר אזורי, אולם משתתפים כדרך קבע בפעילויות ואירועים ארציים.

לאחרונה זכינו בפרס ''שגרירים'' של משרד החינוך על פלטפורמה חברתית שפיתחנו עבור פעילויות ברמה החברתית-ערכית. מדובר בפעילות יוצאת דופן שהתפרסה על פני מספר מפגשים בהובלת המחנכת, נחמה ריצ'רדסון, שעמדה בסימן ''כיתה ירוקה'', בשיתוף ההורים והתלמידים. הפעילות כללה יצירת מרחב מחומרים ממוחזרים (משטחים, ארגזים, רשת לול ועוד) תוך רצון לשלב אותם בסביבה הטבעית, ושימוש בהם לצרכים יומיומיים במרחב, כמו ספות, אדניות, עציצים ושולחנות.  

אנחנו משתתפים גם בתחרות ארצית במתמטיקה הנקראת ''עשר אצבעות''. לפני שנתיים עלינו לגמר הארצי, והמטרה היא לחזור לשם בהקדם. לילדים יש רצון במסגרת התכנית לשחק כל העת משחקים מתמטיים, ולפתח את החשיבה הלוגית שלהם. מאד לא מובן מאליו.

בנוסף, אנחנו מבצעים שלוש פעמים בשנה מיפוי עבור יכולות התלמידים, באמצעות מבחנים ממוחשבים מטעם משרד החינוך שהם בלתי תלויים. כל ילד נכנס למבחן ממוחשב עם קוד וסיסמא, ומתחיל למלא את השאלון. המערכת הזו משמשת אותנו לטובת תכניות שונות וקידום הילדים ברמה הלימודית'.

בית הספר תמר – חינוך עם משמעות

לפניכם רשימה חלקית של פעילויות ופרויקטים שבוצעו בבית הספר בשנת 2019:

התמקדות בשיפור הדיאלוג הבינאישי בין מורה להורה, הורה תלמיד, ובין התלמידים עצמם : פרויקט זה כלל מילוי שאלונים עבור התלמידים, ההורים והצוות החינוכי, שנועד לבדוק מהן הנקודות ודרכי העבודה היעילות ביותר לצורך שיפור הדיאלוג, שעל בסיסן נכתבו תכניות עבודה.

פרויקט חונכות ועידוד קריאה של תלמידי ה' מול תלמידי כיתה ב' :תלמידי כיתה ה' משמשים במסגרת התכנית כחונכים ומקיימים משחקים חינוכיים בשיתוף התלמידים הצעירים. הפרויקט התפרס על פני שלושה חודשים, זכה להצלחה כבירה וצפוי להימשך גם בשנת הלימודים הבאה.

שבוע למידה מרוכז בנושא נחל צין :לאור הטרגדיה שהתרחשה בנחל באפריל אשתקד, הוחלט על ידי צוות בית הספר לשים דגש ולעורר בקרב את התלמידים מודעות ויחס דואלי לנחלים ולשיטפונות. המטרה היא להעמיק את הידע והלמידה בנושא, כולל ביצוע פרויקט סיום. הרעיון הוא לקיים השנה או בשנת הלימודים הבאה, סיור מרוכז באזור לכל תלמידי בית הספר, שיהווה עדות מהשטח ביחד עם החומר הלימודי.

טיפוח בוסתן בית הספר: פרויקט ייחודי שיזמה קבוצת הורים לתלמידים, בהובלת נטע צבר. מדי תקופה מקיימים בתחומי בית הספר פעילות בבוסתן, אותה מעבירים ההורים לאחר יום הלימודים עבור התלמידים וצוות בית הספר שנשאר לסייע. כולם עובדים יחדיו בבוסתן במטרה לטפח אותו ולשמר אותו כפנינה קסומה.  

יום מרוכז בנושא בטיחות בדרכים: היום התקיים בדגש על הכרת חוקי התנועה בכבישים והתנהגות נכונה בכביש. הפעילות נערכה באולם בית הספר, ועברה בהצלחה גדולה עם השתתפות פעילה של התלמידים.
סל תרבות עשיר: סל הכולל טיולים, סיורים, הרצאות בנושא מורשת ועוד שלל פעילויות. דוגמאות בולטות: בוקר צעידה בסימן עידוד הפעילות הגופנית שכלל הליכה משותפת של התלמידים, הוריהם ועובדי המועצה לאורך טיילת בתי המלון, שבוע למידה מרוכז בנושא ''משואה לתקומה'' בטווח שבין ימי הזיכרון, תכנית מעברים בת 4 מפגשים בבית הספר בשיתוף הגנים באזור להכנת הילדים לכיתה א', תכנית מעברים עם התיכון בעין גדי אשר תעבור בקרוב עיצוב מחדש ומיפוי לטובת צרכי בני הנוער.

פטריוטיות: בכל בוקר מניפה כיתה אחרת בבית הספר את דגל ישראל ושרה את ''התקווה''. בכיתות האחרות לומדים מדי בוקר שיר בעל ערך מוסף ומקיימים לגביו דיאלוג.

שותפות עם בית ספר במגזר הבדואי: פעילות ייחודית שמטרתה להכיר את תרבותם ולהתקרב אל שכנינו  

מגוון שיעורי בחירה: בכל שבוע במשך שעתיים מתקיימים שיעורי בחירה שונים לתלמידים, במגוון תחומים כמו: קפוארה, משחקי עבר, דרמה, רובוטיקה, אמנות ועוד. בנוסף מוצע לחלק מהתלמידים פרויקט מוסיקה מובנה בתוך מערכת הלמידה הבית ספרית (לכל כיתה שעת זמרה ושעת נגינה במהלך השבוע) הכולל רכישת כלי נגינה ייעודי, במימון המועצה האזורית תמר).

תכנית שחמט לתלמידי כיתות ג': מדי שבוע זוכים התלמידים לשעת מצוינות הכוללת פיתוח מחשבה לוגית/מתמטית באמצעות משחק, שכן השחמט טומן בחובו מאפיינים ותהליכים מהחיים, כמו חשיבה אסטרטגית או מתן כבוד ליריב.
תכנית רובוטיקה: תכנית ייחודית הכוללת השתתפות בתחרות ארצית מדי שנה, המשלבת מכניקה במהלכה הילדים מתנסים בהיכרות עם עולם הרובוטיקה על בוריו.

תכנית העצמה אישית לתלמידי כיתות ד'

תכנית מצטיינים לתלמידי כיתות ה'-ו'

הפסקה פעילה מדי יום המתקיימת באולם הספורט או בספרייה