המחלקה לשירותים חברתיים – עם הפנים לקהילה

המחלקה לשירותים חברתיים מפתחת ומעניקה מענים טיפוליים ותוכניות התערבות למשפחות, יחידים, אזרחים ותיקים ,ילדים, נוער, צעירים ומתבגרים. מתן מענים פרטניים בוודאי ידוע ומוכר לרובנו אך לא כולם יודעים כי המחלקה לשירותים חברתיים מכוונת לפעולה גם ברמה הקהילתית, לתהליך שמטרתו להניע אנשים יחד להתמודד עם אתגרים משותפים ולקדם את כלל הקהילה. מהלך זה יתבצע תוך כדי השתתפות פעילה של חברי הקהילה ותוך הסתמכות מלאה, ככל האפשר, על יוזמה קהילתית על מנת לאפשר לקהילה להפוך למקור של תמיכה חברתית, פוליטית, כלכלית ותרבותית לחבריה. תהליך זה נקרא בינוי קהילתי.

תהליך של בינוי קהילתי מכוון לפיתוחו של הון חברתי ונועד ליצור סולידאריות המבוססת על רשתות חברתיות. ובמילים אחרות, אם אני מרגיש שייך וחלק מהקהילה משמע שאני מרגיש שאני לא לבד ושלאחרים אכפת ממני כמו שלי אכפת מאחרים. ואכן תהליך בינוי קהילה מתמקד בהזמנת ההון האנושי אשר נמצא בכל יישוב להתפתח ולהיות להון חברתי. תהליך העצמת ההון החברתי מספק סביבה שבה חברי הקהילה מסוגלים ליצור סטנדרטים של התנהגויות מוסכמות המשקפות את ערכי הקבוצה ומקדמות את מטרותיה המשותפות. בקהילה שיש בה הון חברתי גבוה אפשר לזהות יוזמות קהילתיות רבות המופעלות בהתנדבות בידי אחוז גבוה מקרב התושבים ובשותפות עם כלל מוסדות השלטון, המגזר העסקי ועמותות הפועלות במרחב הקהילתי.

הובלת מיזמים ותוכניות התנדבותיות היא הדרך שבה יחידים וקבוצות פועלים למימוש הקהילתיות ביישובם. הפעולה החופשית של יחידים בזמנם הפנוי לטובת יישובם היא המצע הערכי והרוחני של הקהילה. מצע זה מעיד על רצונם של יחידים וקבוצות להיות מעורבים, משפיעים ומשמעותיים בביתם המורחב - בקהילתם. הובלת תוכניות ומיזמים הפועלים במתח שבין מתן מענה לצרכים חברתיים (פעילות למען) ובין יצירת קשרים בין המתנדבים (פעילות עם) היא הדרך ליצירת רשתות חברתיות כמצע לקהילתיות. פעילות הנותנת מקום ל"עם" היא התנאי ליצירת אמון והדדיות בין חברי הקהילה.

הקריאה לתושבים להצטרף למעגל היוזמות והתוכניות ההתנדבותיות היא הביטוי למנהיגות קהילתית התנדבותית.

במפגשים שלי כמנהלת המחלקה לשירותים חברתיים, עם תושבים, בעלי תפקידים ביישובים, מובילי חזון, דרך ועשייה ביישובים, אני פוגשת אנשים מדהימים המעגנים את הקהילתיות על ידי עשייה והובלה של פרויקטים ומיזמים התנדבותיים בתחומים רבים. המחלקה לשירותים חברתיים רואה בפיתוח וביסוס של תחום ההתנדבות בתוך היישובים ובין היישובים חלק חשוב בחיזוק  ההון החברתי בקהילות ובתוך כך גם בחיזוק תחושת השייכות, החוסן האישי, המשפחתי והקהילתי.

אז איך עושים זאת?

קודם כול ממשיכים לקדם את כל הפרויקטים והפעילות ההתנדבותית הקהילתית  המשמעותית והענפה שכבר קיימים ביישובים.

בנוסף אפשר לפנות אלינו, למחלקה לשירותים חברתיים, בכל הקשור לתחום ההתנדבות ולקבל ליווי מקצועי, הכשרה וכלים לפיתוח מיזמים התנדבותיים עם ובשביל הקהילה.

מחקרים כבר הוכיחו כי אנשים המתנדבים למען הקהילה ועמה, כבודדים או כקבוצה, מאושרים יותר ואפילו חיים שנים רבות יותר.

מסקנות המחקרים השונים הן חד-משמעיות: התנדבות בבית, במקום קרוב לבית, עם אנשים הקרובה לליבכם ובעוד שלל אפשרויות, תשפר את מצב הרוח שלכם ותתרום לאושר האישי שלכם. בנוסף היא תחזק אתכם ואת הקהילה שלנו.

מידע נוסף על המחקרים זמין באתר המומלץ: התנדבות בישראל. (www.volunteerisrael.org.il/article/volunteer-benefits)

בהזדמנות זו רצינו להגיד תודה לכל המתנדבים שכבר משקיעים מעצמם וממרצם למען הקהילה בישובים במועצה.

נשמח לשמוע מכם, לתגובות ויוזמות ניתן לפנות אלינו בדוא"ל:

טבלת אנשי קשר - שירותים חברתיים
שם תפקיד טלפון מייל
בית בראשית bereshit.neot@gmail.com
ענבל שהבי פקידת זכאות 08-6688852 Revaha@ma-tamar.co.il
אושרית מזוז מנהלת מחלקת רווחה ושירותים חברתיים 08-6688899 Oshrit@ma-tamar.co.il