צורת התיישבות: יישוב קהילתי 

 

מספר תושבים: 70 

מיקום על גבי המפה

נעים להכיר

נְוֵה זוֹהַר, הנקרא על שם נחל זוהר הנשפך אל ים המלח בקרבתו וכן על שם מצד זוהר הסמוך אליו, הוא ישוב קהילתי חילוני. הנוף הפראי של המדבר, האוויר הצלול וקרבתו של ים המלח הם רק חלק מיתרונותיו הרבים לצד איכות החיים, השלווה, אתרי התיירות וההיסטוריה והקהילה המלוכדת.

נווה זוהר מחזיק בתואר בלתי ניתן לערעור: מדובר בנקודת היישוב הנמוכה ביותר בעולם. בנוסף לנתון מדהים זה, היישוב נהנה מיתרונותיו של חוף פרטי, כיוון שהוא ממוקם דרומית לאזור המלונות של ים המלח שבאזור עין בוקק.

ביישוב נמצאים בנייני המשרדים של המועצה האזורית תמר וכן בית הספר היסודי האזורי שנקרא על שמו של יואב גבעתי ז"ל, לשעבר מזכיר קיבוץ עין גדי, מנהל ענף התיירות בקיבוץ ויושב ראש המועצה. העיר ערד ממוקמת כ-25 ק"מ מהיישוב.

קצת היסטוריה:

נווה זוהר נבנה לפני קרוב ל-50 שנה. הוא תוכנן על ידי האדריכל שמואל מסטצ'קין, בוגר בית הספר באוהאוס בגרמניה וקם בשנת 1964 כיישוב עובדים עבור עובדי מפעלי ים המלח, וכמרכז קהילתי בעקבות ענף התיירות המתפתח והקמת בתי המלון הרבים. בסמוך ליישוב הוקם מוזיאון בית היוצר, אף הוא בתכנונו של מסטצ'קין.

כיום מונה היישוב כ – 17 משפחות ויש בו 62 יחידות דיור. מספר התושבים הכולל הוא 64 כיום היישוב עומד בפני הרחבה של 150 מגרשים נוספים.

פרנסה ותעסוקה

רוב התושבים מתפרנסים מתיירות – הצימרים ובתי המלון הרבים מקבלים בברכה את מגוון התיירים המגיעים מהארץ ומהעולם. חלק מהתושבים עובדים מחוץ לאזור, בערים הסמוכות או במקומות מרוחקים יותר. בקרוב יוסדר חוף הים ביישוב ותושלם הקמתו של אזור תעשייה, ותושבי נווה זוהר יהנו ממבחר גדול יותר של אפשרויות תעסוקה ויזמות.

חינוך

גני הילדים נמצאים ביישובי הכיכר ובית הספר היסודי נמצא ביישוב עצמו. בית הספר התיכון השש שנתי נמצא בקיבוץ עין גדי.

בריאות

שירות מוקד שר"פ – מוקד רפואי הפועל 24 שעות בשבוע במשך שבעה ימים, המסובסד ע"י המועצה, עומד לרשות התושבים.

המרפאה המקומית נמצאת ביישובים הסמוכים או בעיר ערד.