"ידידות היא לא רק מתנה יקרת ערך, היא גם משימה מתמשכת",

אלה הדברים שציטט ראש העיר דאז מחוז באד קיסינגן, מר הרברט נדר, בשנת 1997 כאשר חתם על מסמך השותפות של תמר / באד קיסינגן עם ראש המועצה דאז , יואב גבעתי ז"ל. בהתייחס למה שחשוב לבניית יחסי שותפות בין שני אזורים רחוקים זה מזה, לא רק במרחק אלא גם בתרבות, בסביבה ובמנהגים. הרבה עבודה, מסירות ותשוקה הם  תודעת הכניסה לחוזה לשיתוף פעולה הדדי שיוביל את שני האזורים לעתיד משותף ויצירתי

הרעיון שעומד מאחורי השותפות המחוזית הכפרית היה ועודנו, שזירתם של שני האזורים במטרה ליצור קשר בין הקהילות - במיוחד בני הנוער, העסקים, החינוך והרשויות המקומיות. והבנה גדולה יותר זו לזו.

בתחילת הדרך, ה"נישואין" המסוימים הללו היו מפוקפקים! האם ניתן לשמור על קשר כזה למרחקים ארוכים בטווח הקצר והארוך? חיבור מסוג זה לא יכול להתקיים באופן פרו פורמלי על הנייר, אלא עליו לשמש דוגמה לעולם החיצון על מנת לעודד שותפויות נהדרות אחרות.

בתחילה, עוד בשנת 1997 ההבדלים בין שני האזורים לא היו אידיאליים ולא עוררו הצלחה. הגיאוגרפיה, האוכלוסייה והתשתיות היו קוטביים זה מזה. אזור תמר כולל 1,650 קמ"ר. ובאד קיסינגן שטח של 1,137 קמ"ר, שאינו הבדל כה גדול, אך עם 1,300 תושבים רשומים ו -103,106 בהתאמה, החריגה ברורה. אך המשותף: תיירות ותיירות בריאות הספיקו בכדי להרים את העמותה. כיום העמותה מקיימת קשרים רבים בהיבטים נוספים בזכות תיירות. 

כעת, כאשר אנו מתקרבים לשנת 25לקשר, אנו יכולים להביט בכנות לאחור ולתת קרדיט למסירות, לתשוקה ולעבודה הקשה שהרבה אנשים משני הצדדים השקיעו.

 

ההתחלה

השותפות החלה, ממש במקרה, בשנת 1980. קיבוץ עין גדי קיבל מכתב מבאד קיסינגן, שנכתב על ידי איש בשם גונתר בנדר, שהיה אחראי על ארגון חילופי הנוער. באותה תקופה התבקש תושב הקיבוץ מר יוסקה אראלי (גרמני במוצאו מבאד קיסנגן) לתרגם את המכתב. מר אראלי, שברח לארץ ישראל בשנת 1938 בגיל 17, הופתע ושמח לקרוא את המכתב שהגיע מעיירת הולדתו. לאחר דיונים רבים ומשא ומתן עם הרשויות השונות, אושר ביקור של שלושה שבועות של בני נוער בבאד קיסינגן לקיץ של אותה שנה - 1980.

יוסקה קיבל את המשימה לדאוג לקבוצה. מפגש עם אנשים מעיירת הולדתו שוב היה אירוע מרגש ונפלא. יוסקה, שעבד באותה תקופה  ושנים רבות אחר כך, במחלקה הגרמנית בשיווק מלון עין גדי, , ביקר בארץ מולדתו פעמיים בשנה כולל כמה נסיעות לבאד קיסינגן וכך היחסים בין שני האזורים פרחו.

בשנת 1991 ביקר ראש  המועצה האזורית תמר דאז, מר יואב גבעתי, בבאד קיסינגן והדיון התמקד ביצירת הסכם חברי אזורי,  לשותפות המבוססת על מגזר תיירות הבריאות. השנים חלפו כאשר שני הצדדים  להוטים   ליישם את השותפות.

 ב1997  ביוזמת יוסקה, , שתואר כ"מנוע בלתי נלאה לשותפות "על ידי מר הרברט נדר התקיימו חילופי נוער נוספים.

לדברי קצין השותפות של מחוז באד קיסינגן, סטפן סאופרט, השותפות לעולם לא הייתה מתרחשת ללא החברות האישית של יוסקה בבאד קיסינגן ועם מנהלי המחוז.

ב- 26 בפברואר 1997 , חתמו שני מנהלי המחוז יואב גבעתי ז"ל והרברט נדר ז"ל, על ההסכם במשרד המחוז באד קיסינגן. ההסכם מבוסס "על קידום הבנה וחברות הדדית בין אזרחי מחוז באד קיסינגן ומחוז תמר ובכך לתרום להבנה בין שני המחוזות". מוקד הקשר היה ועודנו בעיקר ידידות, חילופי קבוצות נוער ותרבות (בכל הגילאים) וקידום התיירות בין שני האזורים.

חיבור דינמי וחיצוני

מאז, השותפות התבטאה ברמות רבות ושונות. מצד אחד תוכנית חילופי הנוער ומצד שני הספורטאים מבאד קיסינגן ומחוזותיה לוקחים חלק בחצי מרתון עין גדי , שלימים הפך למרתון ארץ ים המלח, לזכרם של גיורא ותומר רון , בני עין גדי .  במהלך השנים התקיימו גם חילופי קבוצות כגון: מוזיקאים, מקהלות, רקדנים, נציגי עסקים / תיירות, פוליטיקאים מקומיים וחברי קהילה שנהנו להתארח אצל עמיתיהם.

במשך השנים התקיימו פגישות וכנסים בינלאומיים לערים תאומות, מפגשים בינלאומיים בענייני כלכלה וקמפיינים בתחום החינוך וההכשרה שנוצרו על ידי שני המחוזות, במטרה לקדם את היתרונות של יחסי עיר תאומה. אך השותפות חיה וקיימת בזכות היחסים האישיים וחברויות שפרחו עם השנים.

מורשתו של יוסקה אראלי ז"ל

ב 2005 ,ולמרבה הצער, נפטר מר יואב גבעתי, ראש מועצה אזורית תמר ומייסד השותפות. מר תומאס בולד, ראש עיריית באד קיסינגן הנוכחי, הרברט נדר, בעבר ראש עיריית באד קיסינגן ומר סטפן שטופרט, פקיד השלטון המקומי הגיעו  לעין גדי להלוויה. זו רמת הידידות והכבוד להם זכה יואב גבעתי ז"ל.

בשנת 2007 השותפות חגגה עשור של חברות. חברי מחוז באד קיסינגן נסעו לים המלח, חברי מועצה, ספורטאים, תושבי נוער וקהילה כדי להשתתף במרתון וליהנות מאירועים חגיגיים. בנוסף, מר יוסקה אראלי ז"ל, קיבל אות כבוד ומונה  ל'יו"ר הכבוד של השותפות. ובשנת 2009,  מר אראלי יוסקה זכה גם לכבוד מטעם  הצלב הפדרלי (העיטור האזרחי היחיד בגרמניה). למרבה הצער, יוסקה נפטר בשנת 2014, בגיל 93 והתושבים התאבלו משני הצדדים, כאשר שוב היה נציג מכובד מאוד של באד קיסינגן בהלוויה. "הוא היה מודל לחיקוי ותפקידנו לשמור על מורשתו ברוח השותפות", ספד תומאס בולד כהוקרה על תרומתו של יוסקה ל יחסי החברות.

עד היום

בשנת 2004 נבחר מר דב ליטבינוף, חבר קיבוץ עין גדי, לראשות המועצה האזורית תמר. דב היה מאמין גדול בשותפות והיחסים רק צמחו והתעצמו. בשנת 2012 ביוזמת באד קיסינגן יצא שליח מתמר, ייסע לגרמניה ובמשך שנה יעבוד עם בני נוער על חיזוק הקשר וההבנה בין שתי קהילות. לתפקיד זה נבחר בועז אמיר,בהיותו בן 24, שנולד וגדל בקיבוץ עין גדי,.  עם ידע מועט בשפה הגרמנית, ובלי ידע מעשי  על מה שנדרש באמת. למרות זאת, הוא ללא חשש עלה למטוס ויצא ל הרפתקה זו.

בועז התקבל  בחום, ויצא לקורס ללימוד השפה הגרמנית.  בועז  הוצג בפני הצעירים בגילאי 9 - 16 והפך את עצמו למדריך נוער עוצמתי וציוני !בעז היה אחראי על הפעילויות החברתיות, פיתוח צוותים ואירועים פדגוגיים. מחסום השפה נשבר כמעט מיד בגלל הקסם והרצון העצום של בועז לשבור את הגבולות והמחסומים בין שתי הקהילות. תרומתו של בעז לתוכנית חילופי הנוער, שפועלת עד היום, רבה מאוד.

היום, 2020, ראש המועצה הנבחר  החדש של מועצה אזורית תמר, הוא , מר ניר ונגר. שעד כתיבת המסמך , לומד להכיר את יתרונות השותפות עם באד קיסינגן.

ניר ימשיך להשקיע בזוגיות ייחודית ויוצאת דופן זו, כדי  שב -2022 תהיה לכולנו ההזדמנות ללחוץ ידיים (COVID-19 מאפשר!) עם חברים ותיקים וחברים חדשים.