מו"פ ים המלח- כנס חקר שטפונות


ביום חמישי 7/10/21, התקיים כנס בנושא חקר שטפונות במכון לחקר שטפונות במדבר במו"פ ים המלח.

 המכון לחקר השטפונות הוא תוצר של חבירת רשות ניקוז ים המלח, רשות ניקוז ערבה ומו"פ מדבר וים המלח, אשר ראו את הצורך במחקר מעמיק המתבסס על פעילות המחקר הקיימת במו"פ ים המלח ותמקד אותה בהיבטים נוספים הקשורים לשטפונות. 

מטרת המחקר במכון לחקר שטפונות במדבר, היא להוות מוקד למחקר, ידע, יישום, הסברה וחינוך בהיבטים של שיטפונות במדבר ובהתאם לכך, התקיים בכנס סבב הרצאות של חוקרים מהשורה הראשונה בנושאים מגוונים מעולמות ההנדסה, מטאורולוגיה, טכנולוגיה ושיטות מחקר ומדידות, כגון- מערכות התראה מפני שטפונות, אמצעים לחיזוי ותנאים מטאורונלוגיים, אתגרים בתכנון הנדסי של פתרונות ניקוז, אתגרים ושיטות מחקר בהערכת זרימת שטפונות והיבטים אקולוגיים והנדסיים במגמות הגשם ושטפונות בדרום.

הכנס היווה מפגש ייחודי וחשוב של העוסקים בשטפונות ממגוון רחב של גופים שונים: חוקרים, מהנדסים, משרדי ממשלה, אנשי שטח ועוד. סוף סוף התאפשר לקיים כנס פנים אל פנים ולא על המסכים, וההיענות להגיע עד לים המלח מכל חלקי הארץ, הייתה גבוהה למדי. בכנס התקיימו הרצאות חשובות ומרתקות על חיזוי והתראה מפני שטפונות, התמודדות הנדסית עם אתגרי ניקוז, שיטות חדשניות למדידת שטפונות והיבטים אקולוגיים של שטפונות.

מושב פוסטרים מיוחד התקיים בו הוצגו מחקרים חדשים העוסקים בשטפונות והצפות. התקיימה תחרות פוסטרים בין תלמידי מחקר וצוות שיפוט ניקד והכריע על שני הפוסטרים המנצחים. המקום הראשון והשני זכו בפרסים שווים במיוחד תרומת מלון עין גדי.

ההיענות היתה רבה ונכחו בכנס אורחים רבים, ביניהם ראש המועצה האזורית תמר, ניר ונגר, אשר נשא דברים, 

בשנים האחרונות אנו עדים למספר רב של שיטפונות רבי עצמה באזורינו ונחשפים למחיר היקר הנגבה בנפש. שיטפונות רבים מתרחשים באזורים שבהם לא ירד כלל גשם, והגשם מתפתח לעתים באופן ‏פתאומי באזורים שבהם היו שמיים בהירים‏. חשוב לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע לטיול באזורים שמועדים לשיטפונות. 

במדבר, גם כמות לא גדולה של גשם יכולה לייצר שיטפון, ולכן כשיש גשם חשוב להתרחק מאפיקי הנחלים ולהימנע מאזורים גשומים.

למידע נוסף באתר המכון לחקר שטפונות במדבר, לחצו כאן.

לאתר רשות הניקוז ים המלח, לחצו כאן.