הקמת צוותי צח"י ביישובים


כחלק מתוכנית ההיערכות לחירום של המחלקה לשירותים החברתיים בהכשרת צוותי צח"י (צוות חירום ישובי) ביישובים

אני שמחה לעדכן כי בתאריך 23/6/19, התקיימו שלוש הכשרות בשלושה מוקדים יישוביים של המועצה.

מטרת המפגש הראשוני היה התנעת תהליך הקמת צוותי צח"י בישובים, חיבור למבנה ולמטרות צח"י, הכנה למיפוי קהלתי למבנה הצח"י בישוב ובניית תוכנית עבודה להמשך.

המפגש הראשון נערך בקיבוץ עין גדי ( בו נכחו כ-20 משתתפים),

המפגש השני נערך בישובי הכיכר (בו נכחו  כ- 13 משתתפים מעין תמר ונאות הכיכר)

והמפגש השלישי נערך בהר עמשא ( בו נכחו כ13 משתתפים)

כל הדרכה היתה מותאמת בהדגשים ובתכנים לאופי הישוב והצרכים שעלו, ההכשרות הונחו על ידי מנחה מחברת נט"ל, ועל ידי בשותפות ובאופן מתואם.

בכל מפגש נכחו מנהלי הישוב, בעלי תפקידים רלוונטים בשגרה ובחירום ופעילים מתנדבים בחירום וכללו ידע מקצועי ומעשי לגבי עקרונות מנחים לבניית צוותי צח"י, אירועים בשגרת היום יום אשר מצריכים התערבות צוותי צח"י,

מאפייני פעילות של צוותי צח"י בשגרה, במצבי משבר אירוע  ואחריו.

מבנה הארגוני של צוותי הצח"י בהתאם לכח האדם ולמאפייני היישוב,וכן תחום האחריות והמשימות העומדות בפני כל צוותים בצח"י.

בכל יישוב  המשתתפים פירטו את  כל המענים שישנם כיום בכל יישוב כמענה למצבי חירום שונים. ההערכה היתה כי ביישובים ישנה היכולת הידע והאנשים הנותנים מענה בחירום, אך על פי רב המענה ניתן על ידי מספר בודד של בעלים  תפקידים מרכזי ביישוב ולא על ידי מנגנון של מצוות מאורגן ומובנה הנערך בשגרה לתת מענה מערכתי בחירום.

ההדרכות היו אינטראקטיביות  ועוררו ענין , התגייסות ומוטיבציה של המשתתפים לפעול למען צוות צח"י  מעורב עם אחריות ותוכנית עבודה מוסדרת ומעודכנת, תוך הובלה של ראשי הצוותים שנבחרו או ייבחרו בהמשך, בדגש על בחינת הממשקים של הצוותים עם מערכות נוספות ביישובים ובמועצה להן יש תפקיד בחירום. התגובות של בעלי המשתתפים בהדרכות העידו על חשיבות המפגש והיעילות בהמשך הליווי והבנייה המקצועית של הצוותים.

המשך התוכנית של המחלקה לשירותים חברתיים מול הצוותים כולל המשך ליווי הדרכה ואיוש של בעלי התפקידים בכל יישוב עד לבניית צוות מאורגן ומובנה. במהלך השנה הקרובה מתוכננים עוד מספר מפגשי הדרכה לצוותים ביישובים הכוללים: תרגול וריענון, הכשרה של מיומנויות מקצועיות בהתערבויות בחירום, חיזוק לכידות הצוות והוקרתו.  

מפגש ההכשרה הקרוב עם כל אחד מהצוותים מיועד לחודש ספטמבר 2019.

עד למפגש זה, כל צוות יקבל ליווי וייעוץ מקצועי על ידי ועל ידי מנחת התוכנית ביחס למטרות/משימות שהוגדרו בסיום המפגש 

  • התמונה המצורפת צולמה במפגש ההכשרה בהר עמשא.
  • מפגש הכשרה צחי עמשא יוני 19