זבובים ! שאלות ותשובות


תושבים יקרים,

חודש ספטמבר הגיע, ולצערנו הביא עימו גם את הזבובים. בימים האחרונים התגברו התלונות, ואיתן גם כמה שאלות:

לאן נעלמו מלכודות הדלי?

סקרי הזבובים שקיים מו"פ מדבר וים-המלח בשנה האחרונה העלו ממצא מדאיג – המלכודות הצפופות היוו בעצמן מקור משיכה לזבובים, מכיוון שהן משחררות לאוויר כמויות גדולות של פיתיון. לאור ממצאים אלה ביצענו מהלך להוצאת מרבית המלכודות מהיישובים, ובסקר חוזר נמצא שצפיפות הזבובים ביישובים ירדה, וזאת בהשוואה לירידה מתונה יותר בשטחים החקלאיים ואף לעלייה קלה באתרים שבהם רוכזו המלכודות שפונו מהיישובים. לכן, המדיניות החדשה היא לצמצם למינימום את השימוש במלכודות אלה ביישובים, כדי לא למשוך את הזבובים ליישובים.

אז המלכודות לא יחזרו?

לא בדיוק. בימים אלה אנו מסיימים סקר זבובים מקיף במרחב יישובי הכיכר כדי לזהות טוב יותר את ריכוזי הזבובים ומסלולי הגירתם מירדן. בימים הקרובים, כאשר ממצאי הסקר יהיו בידינו, ניעזר בהם כדי לקבוע היכן יש להציב מלכודות כדי לעצור את הזבובים לפני הגעתם ליישובים. בהתאם לצורך, יוצבו גם מלכודות באזורים נבחרים בתוך היישובים כדי להתמודד עם אותם זבובים שלא נצליח לעצור.

ומה לגבי הדברה?

העלינו את תדירות הניתורים והריסוסים באתרי מפתח: באתרי ריכוז הפסולת וההטמנה בשטחים החקלאיים, במוקדים ביישובים (למשל בקרבת גני הילדים) ובפחי האשפה.

ומה קורה בשטחים הפרטיים?

כולנו נמצאים יחד באותו הצד במלחמה נגד הזבובים. לכן, אנו מבקשים מכם לתרום את חלקכם למאמץ המשותף בשטחים הפרטיים:

  • הקפידו על זריקת האשפה בשקיות סגורות, ועל סגירה של פחי האשפה עצמם. פח שלא ניתן לסגור (כמו פח מיחזור) הוא פח שאין להשליך לתוכו שאריות מזון, מכיוון שהוא יהפוך למדגרת זבובים בסמוך לביתכם.
  • אם ברשותכם מלכודת שקית ללכידת זבובים, אנו ממליצים להציב אותה במרחק של 15-25 מ' מהבית. אם המרחק יהיה גדול יותר, המלכודת לא תועיל לכם. אם המלכודת תהיה במרחק קטן יותר, הפיתיון שבה ימשוך את הזבובים לביתכם. בשל מרחקים אלה, גם המועצה מפזרת מלכודות כאלה ביישובים.
  • דווחו למוקד 106 תמר על כל מפגע (כגון אשפה חשופה או ביוב), ועל ריכוזי זבובים בהם אתם מבחינים. על מנת שנוכל לטפל במפגעים אלה במהירות וביעילות, השתדלו למסור דיווח עם מיקום מדויק ככל הניתן. דיווח כמו "יש מלא זבובים בכל הכיכר" הוא אכן דיווח חשוב שאיננו מתעלמים ממנו, אך הוא לא מסייע לנו למצוא את מקור הבעיה.
  • חקלאים יקרים, אנא הקפידו על מניעת היווצרות מפגעים בשטחים החקלאיים. הקפידו על פינוי גזם ופסולת חקלאית, והימנעו מהתפתחות מפגעים במגורי העובדים.

 

לסיום, ברצוננו לנצל הזדמנות זו כדי להודות לשחר כהן, אשר ניהל בחריצות ונאמנות את ניטור הזבובים והיתושים בשטחי המועצה. שחר מסיים את תפקידו בימים אלה, ואנו מאחלים לו הצלחה בהמשך דרכו. את שחר מחליפה בתפקיד איריס אשד, אשר בימים אלה מסיימת את תקופת החפיפה שלה. אנו מתנצלים מראש על "חריקות" שעלולות להיווצר עקב חילופי התפקידים, וכמובן שננסה לצמצם ולמנוע אותן ככל שיתאפשר.

בברכה,

מחלקת רישוי עסקים ותברואה                                                     מו"פ ים המלח והערבה