נפלאות המדבר - מיכל ושי אשכנזי

שנתיים של חיבור בלתי אמצעי לטבע, מסע בין שלוש יבשות וארבעה ילדים. סיפורם של שי ומיכל אשכנזי בין אריזונה, לונדון ועין תמר


לו הייתם נדרשים לתאר את מסע החיים של הזוג שי ומיכל אשכנזי, סביר להניח שהייתם מגדירים אותו במונחים של ''חווייה מלאת הרפתקאות'', ''ללכת אחרי הלב'' או אולי ''להישבות בקסמו של המדבר''.

הם מתגוררים רק כשנתיים בעין תמר, אולם כבר הספיקו להותיר את חותמתם בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים, בזכות מעורבות בלתי נלאית בקהילה, משפחה לתפארת ואנרגיות חיוביות שמצליחות להדביק את כל מי שנמצא בסביבתם.

שניהם יחגגו בנובמבר הקרוב 46 חורפים ולצידם שבט הכולל ארבעה ילדים. נאור (15), אייל (12.5), אבי (11) ואיתמר (7). שי מכהן כבעלים של חברת בנייה איש עסקים בתחום הנדל''ן, בעוד מיכל מחזיקה במספר כובעים, החל מהיותה מטפלת גוף ונפש, מורה ליוגה, מנחת סדנאות העצמה ואימון רגשי באמצעות מפה נומרולוגית בקליניקה באמתחתה תחת השם ''בקצב המדבר''. ואם בכך לא די, מיכל גם ממלאת במסירות תפקיד של רכזת ומלווה בעמותת ''מלח הארץ'' המפעילה תכנית עבודה מועדפת בחקלאות לבוגרי שירות צבאי לאומי.

ספרו לנו כיצד הכרתם?

מיכל: ''זה היה במינסוטה, ארצות הברית. לשי הייתה שם חברה שהייתה הראשונה בעולם שהכניסה את מוצרי ים המלח למכירה בקניונים, ואני חברתי אליו בשלב מסוים. העברנו שנים מדהימות שם, כשבהמשך עברנו לאריזונה. שם למעשה הייתה ההיכרות הראשונה והעמוקה שלנו עם המדבר''.

שי: ''האהבה למדבר אצלי היא גם פועל יוצא של השירות הצבאי. שירתי במחלקת הסיור בעין יהב, כך שיצא לי להכיר את האזורים הללו בצורה רחבה. אני זוכר את עצמי אומר למיכל שזה כיוון החיים שאנחנו צריכים לשאוף אליו. כך בדקתי וחקרתי עד שמצאתי את עין תמר. היישוב התאים בדיוק למה שחיפשנו. מקום שנמצא בתהליכי קליטה והתפתחות''.

מיכל: ''בהמשך גרנו גם בלונדון למשך מספר שנים. הייתה לנו שם מסעדת סושי וקייטרינג. העברנו שם 5 שנים סך הכול. חיינו בלונדון קהילתיות מדהימה, וכשחזרנו לארץ החלטנו שנחפש מקום שמשלב בין הקהילתיות הזו למדבר''.

אתם זוכרים את הפעם הראשונה בה נכנסתם לבקר בעין תמר?

מיכל: ''וואו, בטח. קפצנו לראות את המקום בדרך לאילת. מיד הוקסמנו מהמקום שהוא מזמין ויפהפה בשילוב אווירה של פרבר שנמצא באמצע שום מקום. מה שמשך אותנו מהרגע הראשון היו העוצמות כאן, נוף משגע וחיבור בלתי אמצעי למדבר ולטבע. אוסיף לכך גם את מערכת החינוך המצוינת כאן, בדגש על בית הספר יוצא הדופן עם מרחב למידה אישי לכל ילד. כל אלו לא אפשרו לנו לפספס את ההזדמנות הזו שנפלה בחלקנו''.

עד כמה חלקה הייתה הקליטה שלכם ביישוב?

שי: ''הילדים הסתגלו מהר, מרגיש ממש שהם נולדו כאן. לגדול היה קצת יותר קשוח כי הוא הגיע בגיל תיכון. ברמה האישית, אני עדיין נמצא הרבה בנסיעות, אבל מיכל מצאה את מקומה עם הקליניקה והיוגה יחד עם עמותת ''מלח הארץ'' והמקום רק הולך ומתרחב, כך שבהחלט אנחנו נמצאים במקום טוב בחיים שלנו''.

מיכל: ''המעבר לכאן עשה טוב מכל הבחינות, בעיקר לזוגיות ולמשפחה שלנו, שהפכה לעוד יותר מגובשת מבעבר''.

בחלום הכיו רוד שלכם, מה הייתם מאחלים לעצמכם?

שי: ''אנחנו מלאי תקוה שהמועצה האזורית תמר תשקיע במושבי הכיכר, כך שנוכל להמשיך לחיות את החלום ולהמשיך לגדל כאן את משפחתנו באהבה. עבורנו זו שליחות לבסס את הפרק הזה של חיינו כאן, אולם באותה נשימה וכמי שמשמש כיו''ר ועדת הקליטה בעין תמר, אסור שנוותר על מדיניות כל כך חשובה כמו צמיחה דמוגרפית ומשגשוג''.

מיכל: ''אני רואה ומאחלת לעצמנו המשך התפתחות של עשייה עם משמעות במישור האישי, הקהילתי והציבורי''.


תגובות

התחברו על מנת לפרסם תגובה
תגובתך התקבלה בהצלחה!