ההצגה חייבת להימשך


ועדות הנוער ביישובי תמר ממשיכות להמציא את עצמן מחדש גם בימים אלו באמצעות שלל פעילויות יצירתיות והקפדה על חינוך לערכים

על אף מגבלות הריחוק החברתי וההקפדה על הנחיות משרד הבריאות נוכח התפשטות נגיף הקורונה, מוכיחים בחודשים האחרונים רכזי הנוער ביישובים כי שום דבר לא יצליח לקלקל את החגיגה. זה קורה באמצעות שלל פעילויות ורעיונות יצירתיים הכוללים ''יציאה מהקופסא'' והוכחה כי ניתן להפיק את המיטב מכל תרחיש.

אז בדקנו מה חדש אצלכם ... רמז: הולך להיות ק-ר-נ-ב-ל !!

מושבי כיכר סדום – קיץ של הפתעות

ביישובי הכיכר לא קופאים על השמרים ודואגים לשלל פעילויות על טהרת הנוער המקומי. על שורת הפרויקטים והפעילויות אחראיות רכזת הנוער והממונה על הצוות החינוכי ביישובי הכיכר, שני עותמי, ולצידה המדריכה, יובל שמאי.

השתיים שנכנסו לתפקידן במהלך תקופת הקורונה, הצליחו להרים בגאון אירוע שבועות בו לקחו חלק בני הנוער המקומיים (עמדת טאי-דאי עם צביעת חולצות ופריטי לבוש, עמדות מזון לקהילה שכללו פרוזן יוגורט, צמר גפן מתוק ופופקורן) כמו גם חגיגת עצמאות אלטרנטיבית במהלך ימי הסגר, שכללה טנדר חגיגי שהופעל על ידי הדור הצעיר שעבר בין היישובים עם מוסיקה, ארטיקים ועוד שלל פינוקים עבור התושבים.

צמד הרכזות עמלו גם על תכנית קיץ רחבת היקף שהוכנה מבעוד מועד, הכוללת מגוון סדנאות ופעילויות שיא, כולל יציאה לטיול חוץ מרתק.

מה מצפה לנוער: סדנת צחוק לכיתות ז'-י''ב עם אמן חוץ, פעילות לייזר טאג בבאר שבע, פעילות בפיינטבול כרמים, טיול לכנרת שעתיד להתקיים בסוף אוגוסט, והיד עוד נטויה.

במקביל ייהנו גם תלמידי כיתות א'-ו' ממגוון סדנאות לכל אורך חודשי הקיץ, כגון: סדנת נחשים, סדנת אפייה, סדנת יצירה בסגנון אמנותי, קורס מד''צים, טיול לילי לכיתות א'-ג' בהובלת יוני שטרן ועוד. הילדים הצעירים ייזכו ליהנות משעות נוספות במסגרת מועדונית ''בחדרי הנוער'' בנאות הכיכר שתיפתח בכל ערב לזמן מוגדר.

דבר רכזת הנוער, שני עותמי: ''יש חשיבות עצומה לקשר רציף ובריא עם הילדים ובני הנוער, שכן זו הדרך לחשוף בפניהם את הפוטנציאל המטורף שקיים בכל אחד ואחת מהם. הרעיון המרכזי מבחינתי הוא לבנות תשתית חינוכית עבור הדור הצעיר כאן ולהוות עבורם סוג של ''אחות גדולה'' שנמצאת שם בשבילם וערה לצרכים שלהם. אני מאמינה כי דווקא במקום ייחודי כמו שלנו, חינוך הוא הבסיס להכל''.

עין גדי  – ללא רגע דל

חודש יוני התחיל בבידוד של רוב הנוער בקיבוץ והסתיים באירועי פרידות מצומצמים אך מלאי אהבה.

מועדונית יעלים (א'-ג') ומועדון נשר (ד'-ו') חזרו לפעילות, בשעה שמשחקי חברה וקופסא עם מסכות הפכו לעניין שבשגרה.

בגזרת הנוער נפרדו בקיבוץ מחניכי הפנימייה שיצאו לחופשת הקיץ. במקביל נערכו טקסי סיום ואירועים מיוחדים כמיטב המסורת וביניהם: ערב האוסקר, פתיחת קיץ מועצתי, טיול חד-יומי בנחל ערוגות, פעולות סיום בקבוצות, פרידה מהש"שים עמם בילו במהלך השנה, אירוע צהריים בהובלת מועצת הנוער ועוד.

מה מצפה לנוער: בקיבוץ מספרים כי הקיץ התחיל ועימו צפויים בני הנוער ליהנות ממגוון רחב של פעילויות שיגיעו עד לפתח המועדון כמו: סדנת נחשים, אילוף כלבים, סדנת צילום, "האופף היחף" - אפייה ושיח, יצירת תמונות על עץ ועוד. כמו כן יתקיימו פעילויות תוצרת המדריכות המובילות רומי מלול, תכלת אבר ושני משה כמו א"ש לילה, הכנת עציצים, ''אחד נגד מאה'' ויום מים, כמו גם פעילויות מחוץ לקיבוץ – חדרי נינג'ה, קארטינג ולייזר טאג. גם תכנית מעברים מתקיימת השנה במסגרת 5 מפגשים ומטרתה לקיים מעבר נעים ובטוח לבוגרי המועדונים השונים (גן חובה, כיתה ג', כיתה ו').

דבר רכזת הנוער, שר רובל: ''השנה הזו לימדה אותנו להתכנס פנימה אל תוך המשפחה והקהילה. באותה הרוח בחרנו למקד גם את פעילויות הקיץ. השנה הזו הוכיחה כי חינוך חברתי היא מערכת שיודעת לתת מענה מול כל אתגר הניצב בפניה ולכן יש לשים אותה במרכז כל קהילה ולהקצות לה את המשאבים הנדרשים".
 

הר עמשא  – אוהבים את הלוקאלי

אחרי תקופה מאתגרת בצל הקורונה שכללה פעילויות מקוונות בדגש על הפעלת הילדים ובני הנוער באמצעות משימות (צילומי סרטונים תוך שימוש בסמארטפונים וברשתות החברתיות) בנו ביישוב תכנית קיץ אינטנסיבית המתקיימת במקביל לפעילויות ''בית הספר של החופש הגדול'' של משרד החינוך.

בשיתוף מחלקת הנוער במועצה, גרעין הש''שים ותנועת האיחוד החקלאי, נהגתה תשתית לבניית קומונה ביישוב שצפויה להיפתח בעוד כשנתיים. במקביל, מושם דגש ביישוב על הטמעת חזון חינוכי וערכי בשילוב ההורים.

מה מצפה לנוער: הפעילויות מתחלקת לשלוש קטגוריות:

פעילויות עצמאיות – מועדון הנוער פתוח עבור השכבה הבוגרת (קבוצת ''מרון'') על פי דרישה. המועדון מאפשר להם לשבת יחד, לצפות בסרטים, לשחק במשחקי ספורט שונים (סנוקר, פינג-פונג) ובעיקר לגבש הווי חברתי. פעילויות נוספות אותן מנהלים בני הנוער באופן עצמאי כוללות ערב מדורה וכוכבים, ערב סרט וטורניר פינג-פונג.

פעולות ערכיות – פעילות בנושא ''אהבת חינם'' לקראת ט' באב, כמו גם סדנאות חיצוניות המגיעות ליישוב, כגון: טיול אופניים חשמליים, סדנת נחשים, דיאלוג בחשיכה, סדנת גרפיטי וסדנת ''מדברים על זה'' בנושא מיניות וזוגיות בריאה עבור השכבה הבוגרת.

יציאות אל מחוץ ליישוב: השתתפות בשלושה טיולים. טיול מועצתי לכיתות ד'-ו' וז' –י''ב, טיול יישובי לנחל ערוגות, יציאה לקארטינג, פעילות חץ וקשת, באולינג, לייזר טאג, יציאה לקולנוע ועוד.

דבר רכז הנוער, שאולי קורש: ''אנחנו נמצאים ביישוב בצמיחה וכך גם באשר לפעילות הנוער. אנו עמלים על בניית תשתית חינוכית רחבה ככל הניתן, כאשר הרעיון בסופו של תהליך הוא ליצור שדרת מנהיגות צעירה שתובל על ידי הנוער המקומי, שהוא העתיד שלנו''.

הר עמשא.jpe

כיכר סדום.jpe

עין גדי.jpe

 


תגובות

התחברו על מנת לפרסם תגובה
תגובתך התקבלה בהצלחה!