החיים על פי אורי


קריירה ציבורית ענפה באילת, מסע מרתק באיי הבהאמה כולל הוריקן שהותיר אותו מנותק מהעולם ועד להיותו אחד מהגורמים המשפיעים ביותר ביישובי תמר. סיפורו של אורי פרי-גל אשר מסרב בתוקף לוותר על החיוך

אם הינכם תושבי עין גדי או נאות הכיכר, סיכוי כמעט ודאי ששמעתם על השם אורי פרי-גל, איש עשייה בלתי נלאה ובעל זכויות רבות בפיתוח האזור המעורב באופן ישיר בחיי הקהילה.

הוא אב ל-5 וסבא ל-3 נכדות, אשר החל את מרוץ החיים באילת של שנות ה-60. ''הייתה זו עיר קטנה ואינטימית שהייתה עבור כולנו סוג של משפחה אחת גדולה'', הוא משחזר בערגה. ''אילת של התקופה ההיא הייתה עיר שכל כולה חופש אחד גדול. ים, דייג, צלילות, נופים וטבע עוצר נשימה בשילוב החום הגדול. אותי העיר הזו עיצבה והפכה אותי למי שאני היום''. ואכן, אורי לא קפא על השמרים בעיר הדרומית, שם שימש כחבר מועצה החל מסוף שנות ה-90 ועד לתחילת שנות ה-2000, אז מונה לתפקיד סגן ראש העיר וכחבר בוועדות עירוניות ובקרן אילת שעסקה בגיוס כספים למטרות חינוך, נוער וספורט. כמו כן שימש כחבר הנהלה במועדון ''60 פלוס'' עבור קהילת הוותיקים העירונית.

הקריירה בעיר הסמוכה לים האדום כללה גם תפקידי מפתח במרוצת השנים, כמו מנכ''ל המצפה התת ימי, אטרקציה תיירותית ראשונה במעלה אותה הצליח לטפח באופן מרשים. בקיץ 1993 זכה לתפקיד נחשק נוסף, הפעם כמנכ''ל מצפה תת ימי ומלון באיי הבהאמה, שם התגורר כשנתיים. לאחר שנתיים נוספות המשיך במסע מטלטל לטובת ניהול מצפה נוסף באי סנט.תומאס השוכן בסמוך לפורטו-ריקו. אלא שרצה הגורל והוריקן ''מריליין'' הקטלני היכה באי בספטמבר 1995 ופגע בו אנושות. ''הצבא הכריז על האי כאזור מוכה אסון, וכך בין רגע אי שכל כולו מתבסס על תיירות, נותר מיותם'', מספר אורי תוך תיאור מדויק של ימי חרדה ארוכים. ''כל התיירים פונו ובהמשך גם הנשים והילדים, שכן היה מחסור חמור במזון לצד מצבים אפוקליפטיים נוספים כמו נפילת כל מערכות החשמל וחוסר אפשרות לתקשר עם העולם. אני נותרתי בסיטואציה ההזויה הזו עוד 8 חודשים, כאשר נאלצתי להתגורר במשרד שלי בו עבד גנרטור, בעוד מים היינו נוסעים להביא מהשכנים. ללא ספק זו הייתה תקופה מחשלת שבדיעבד הכניסה אותי לפרופורציות ולהבנה מה באמת חשוב בחיים''.

עם חזרתו ארצה שב לאילת ולמוקד העשייה הציבורית, הפעם כקונסול של כבוד על ידי מדינות שוודיה, הולנד ודנמרק. במסגרת התפקיד עסק השכם והערב בטיפול באתגרים ובעיות שצצו עבור התיירים ששהו בעיר, לרבות בעיות רפואיות, מסמכים ודרכונים, התנהלות מול רשויות החוק ועוד.

אל תחומי המועצה האזורית תמר התוודע באופן משמעותי עם מינויו בקיץ 2009 לתפקיד מנכ''ל מרחצאות עין גדי, זאת לאחר תפקיד תיירותי נוסף כמנהל ''עיר המלכים'' באילת. ''ניהלתי את המרחצאות במשך 5 שנים, תקופה מאתגרת, מרתקת ומלהיבה במיוחד. קיבלתי אתר שנדרשו לו לא מעט שיפוצים וחידושים. לשמחתי בתקופתי הוא התפתח ומיצב את עצמו כאחת האטרקציות המובילות באזור. במקביל, הייתה זו עבורי הפעם הראשונה בה התגוררתי בקיבוץ. חווייה שונה אך מאוד מיוחדת עבורי. התחברתי מהר מאוד לאווירה הקהילתית הייחודית - בתים פתוחים, ארוחה בחדר האוכל בשישי בערב, שיחות חולין על המדרכה.

עם סיום תפקידו במרחצאות עין גדי, המשיך אורי את נדודיו ביישובי המועצה. הפעם הוא מצא את עצמו בנאות הכיכר, שם מונה ב-2014 לתפקיד מזכיר, מרכז המשק וגזבר היישוב. ''המעבר לנאות הכיכר הוא ללא ספק אחד הצעדים הכי טובים שעשיתי בחיי'', הוא מכריז בגאווה. ''מצאתי כאן מקום מבודד ורחוק עם אנשים מופלאים שכיף לשהות במחיצתם. יש כאן שקט ושלווה בשילוב המדבר שמשנה את נופיו בכל יום מחדש. על אף לא מעט אתגרים שקיימים באופן טבעי באזור, כמו היעדר תשתיות, מים ומזג אוויר קשה בקיץ, אני טיפוס שתמיד מסתכל על חצי הכוס המלאה, ויודע להוקיר תודה על הזכות שנפלה בחלקי להתגורר באזור כה קסום''.

בימים אלו של עידן פוסט הקורונה (בלי לפתוח פה כמובן) עמל פרי-גל, אופטימיסט חסר תקנה אשר חיוכו הרחב הפך לאחד מסימני ההיכר המאפיינים אותו, במקביל לעיסוקו כמשווק סולר לכלים חקלאיים, גם כגורם המנצל את קשריו עם הגופים הרגולטוריים השונים לטובת ציבור החקלאים, תושבי ים המלח והסביבה. ''לאור העובדה שמילאתי מגוון רחב של תפקידים בזירה הציבורית, מצאתי לנכון לספק לחבריי החקלאים שהם מלח הארץ בעיניי, אפשרות לפתרון בעיות בירוקרטיות'', כך לדבריו. ''אני מסייע להם למשל לפתור תסבוכות מול חברת החשמל, מנהל מקרקעי ישראל והרשויות המקומיות. אין ספק שתקופת הקורונה הולידה הרבה מאוד אתגרים בהקשר הזה ואני נחוש להמשיך ולסייע לחקלאים לעמוד על זכויותיהם עד תום''.

אין לו רגע דל

פרי-גל ידוע כאיש רב פעלים ואחד שאינו דורך במקום. בין עיסוקיו השונים ניתן למצוא גם מספר תחביבים אותם הוא מבצע להנאתו מזה שנים ארוכות תוך התמדה ומסירות ראויה להערכה.

בביתו שבנאות הכיכר אפשר למצוא אוסף יוצא של דופן של למעלה מ-4500 מינרלים ואבני חן, חלקן מאזור הרי אילת והערבה, והיתר מטיוליו השונים ברחבי הגלובוס (ראו תמונה).

במקביל, מדובר במשורר חסר תקנה המפרסם את שיריו חדשות לבקרים ברשתות החברתיות. לפניכם אחד משיריו השנונים המתחברים באופן אירוני לתקופת הקורונה שעברה על כולנו זה מכבר.

אפקט השקט / אורי פרי-גל

יפים הנחלים

מימיהם הקרירים

תמיד נעימים

יותר מגחלים,

המוזיקה הנשמעת

דומה לחלילים

ללא תמלילים,

שקט שורר

שום דבר

לא בוער,

יש זמן לדממה

ורחש הנחל

לא בוחל,

הרעש של השקט

עושה את האפקט.

אפקט השקט....

אורי פרי-גל.jpe

 


תגובות

התחברו על מנת לפרסם תגובה
תגובתך התקבלה בהצלחה!