התפעול בימי קורונה


בימי שגרה, אגף התפעול פועל לקיים את מערכות החיים במרחב המועצה. האגף אחראי על מערך האשפה, מיחזור, אספקת מים, מערכות הולכת ביוב, מערכות טיהור שפכים והשבת קולחים, תחנות סניקה ושאיבה, מערכות ניקוז, תברואה, הדברה, אחזקה, , ניקיון מבנים  והמרחב הציבורי, חופי רחצה, גינון בישובים ובמתחמי תיירות ותעשיה, מאור רחובות, מערכות חשמל במבנים, מערך היסעים, תקינות רכבי המועצה וניהול צי הרכב, בטיחות בעבודה ובקרב קבלנים הבאים לבצע משימות במרחב, איכות הסביבה – במילה אחת: תפעול !

כאשר פרץ משבר הקורונה היה ברור למנהלי האגף כי יש לשמר את היכולת לבצע את המשימות השוטפות על אף המגבלות הקשות.

בימים הראשונים למשבר עסק האגף בהתארגנות ובצוע התאמות למטרה זו.

החשש העיקרי היה כי חשיפה של אחד מעובדי האגף (כולם מוגדרים כחיוניים) למחלה עלולה להשבית את האגף כולו ואיתו את יכולת המועצה לתפקד ולקיים מערכות חיוניות אלו.

לכן, הצטיידנו בכל האמצעים לרבות מוצרי היגיינה, מסכות, תגבור רכבים וחידוד נהלים.

בוצעה הפרדה מלאה בין עובדים חיוניים הן על ידי הפרדת משימות והן על ידי הפרדה פיזית באמצעות ימי חופשה מדורגים ותגבור רכבים. העובדים תושאלו כל יום למצבם הבריאותי וכאשר עלה חשש כי עובד אינו חש בטוב נשלח זה לביתו או נמנעה הגעתו בכלל.

ימים מורתי עצבים היו כאשר קיבלנו הודעה כי בת הזוג של אחד מעובדי האגף נדרשה להיכנס לבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת, בהסכמה עם העובד הוחלט כי גם הוא, על אף שלא נדרש, ייכנס לבידוד. בתום ימי הבידוד שמחנו לשמוע כי המצב תקין.

זו הייתה תקופה מעט הזויה, תקופה זו מאופיינת בעומס מבקרים גדול בו כל האגף נדרש לעבודה סביב השעון בכל התחומים עליו הוא מופקד.

בימי החג, עצוב היה לראות את המתחם שומם, חופי הרחצה ריקים מאדם ואת העסקים והמלונות סגורים ומסוגרים.

אתגר גדול נוסף היה היעדרם של שפכים, מחלקת מים וביוב – מכון טיהור שפכים עין בוקק מטפל בשפכים המגיעים מנווה זוהר ומתחם התיירות ומטפל בממוצע בכ- 3,000 מ״ק בכל יום. כל השפכים מושבים לחקלאות ולגינון. באבכה אחת נותרנו עם כ 100 מ״ק ליום,  שהם כ 3.5 % מהשגרה. עובדה זו איימה על היכולת לספק מי השקיה למטעי התמרים של עין גדי ולכ350 דונם גינון המתחם התיירות. בהתארגנות מהירה בוצעה הסבה של המערכת להשקיה במים שפירים, אמנם מים יקרים, אך מתוך הבנה כי הנזק אשר יגרם מחוסר השקיה גדול לאין ערוך ומתוך תקווה כי נפוצה ברמה מסוימת.

נכון להיום בזכות אכלוס "מלונות הקורונה" זורמים למט״ש כ 400 מ״ק ליום, עדיין כמות מועטה, אך כזו המאפשרת להימנע משימוש במים שפירים.

במבט לאחור, שגרת היום באגף תפעול בתקופה זו הייתה רצופה אתגרים ובלת״מים בכל תחומי עיסוק האגף, במערך ההיסעים התמודדנו עם המגבלות בכמות הנוסעים, חיטוי אוטובוסים ורכבי הסעות, שמירה על בריאות הנהגים למרות החשיפה שלהם לציבור רחב.

מחלקת תברואה ממשיכה במאבק מטרד היתושים והזבובים  במרחב תוך השקעת משאבים רבים. בנוסף, המחלקה אמונה על ניקיון יישובי המועצה, אתגר לא פשוט בתקופה של שמירת מרחק וכללים נוקשים, ויחד עם זאת, הנוכחות ביישובים אפשרה למחלקה לסייע למחלקה לשירותים חברתיים בחלוקת סלי מזון. 

מחלקת אחזקה ״ניצלה את ההזדמנות" לביצוע טיפולים ועבודות חשובות כגון: שיפוץ מקלחות חוף, פיזור חול בחופים, טיפול במערכות, טיפולים מקיפים למערכות מיזוג, דגלול, תקלות בתאורה, במערכות ניקוז, שירותי ניקיון במבני ציבור ועוד.

מחכים לחזור לשגרה 

אבי כהן, מנהל אגף התפעול 

 


תגובות

התחברו על מנת לפרסם תגובה
תגובתך התקבלה בהצלחה!