להלן נגזרת המידע מהחלטות הממשלה לאחר ישיבת הקבינט שנגמרה לפנות בוקר. 24/11/2020

1. הקלות חדשות בהנחיות
הממשלה אישרה הקלות נוספות בהנחיות לציבור, החל מיום שלישי, 24.11.2020:
▪️ניתן לקיים לימודים לתלמידי כיתות ה'-ו' בבתי הספר היסודיים ביישובים שבהם רמת תחלואה נמוכה המסווגים כירוק או צהוב בלבד. 
▪️לימודים בכיתות י"ג–י"ד במכללה טכנולוגית מוכרת שמספקת לימודי המשך לבתי ספר שניתן בהם חינוך על יסודי לנוער נושר ובסיכון.
▪️ קווי התחבורה ציבורית יפעלו בתפוסה של 75%.
לכל ההנחיות העדכניות: https://www.oref.org.il/12605-17024-he/Pakar.aspx


2. פעילות מוסדות החינוך 
▪️בתי ספר יסודיים הממוקמים ביישובים עם רמות תחלואה נמוכות, בסיווג ירוק וצהוב בלבד, יכולים לקיים לימודים לתלמידי כיתות ה'-ו'. שימו לב, פתיחת הלימודים בכיתות ה'-ו', נקבעת בהתאם לצבע היישוב שבו ממוקם בית הספר.  
ככל שיישוב שבו ממוקם בית הספר יהיה בצבע ירוק או צהוב, תלמידי כיתות ה'-ו' שלומדים בו יוכלו להגיע מכל אזור, פרט לתלמידים שמתגוררים באזורים שהוכרזו כ"אזור מוגבל".
▪️ כיתות א'-ב' - הפעילות מתקיימת בקבוצות קבועות. בכיתות אלו, כל הכיתה נחשבת לקבוצה קבועה ונפרדת. 
לכל המידע בנושא מתווה ופעילות מוסגות החינוך: https://www.oref.org.il/12605-17113-he/Pakar.aspx

3. תוכנית הרמזור - לימודים בהתאם לרמת התחלואה
▪️פתיחת הלימודים בכיתות ה'-ו', נקבעת בהתאם לצבע היישוב שבו ממוקם בית הספר. רק ביישובים המסווגים לצבע ירוק וצהוב, ניתן לקיים לימודים בכיתות אלו.
▪️יישובים השייכים למועצה אזורית יסווגו לפי צבע המועצה, שנקבע בהתאם לממוצע התחלואה של כלל היישובים. עם זאת, ייתכן שייקבע סיווג ליחידה גיאוגפית בתוך רשות מסויימת, כלומר שכונות בתוך עיר או יישוב בתוך מועצה אזורית.
▪️ככל שיישוב שבו ממוקם בית הספר יהיה בצבע ירוק או צהוב, תלמידי כיתות ה'-ו' שלומדים בו יוכלו להגיע מכל אזור, פרט לתלמידים שמתגוררים באזורים שהוכרזו כ"אזור מוגבל". בתי ספר הממוקמים ביישובים בצבע כתום או אדום, לא יקיימו לימודים בכיתות ה'-ו'.
▪️מדד התחלואה של כל יישוב או מועצה מקומית יבחן אחת לשבוע ובהתאם לממצאים ייקבע סיווג הצבע של הרשות לשבוע הקרוב. ברשויות שצבען ישתנה מירוק או צהוב לכתום או אדום בעקבות עלייה ברמות התחלואה, הלימודים בכיתות אלו יופסקו.
לכל המידע בנושא מתווה החינוך לפי צבעי יישובים: https://www.oref.org.il/12605-17142-he/Pakar.aspx

4. עדכון אזורים מוגבלים
▪️ מג'ד אל כרום וכפר מנדא - הישובים מג'ד אל כרום וכפר מנדא הוכרזו כאזורים מוגבלים החל מהיום, יום שלישי, 24.11.2020 בשעה 14:00 ועד יום ראשון, 29.11.2020 בשעה 14:00.
▪️ עראבה - הוארך תוקף ההכרזה על עראבה כאזור המוגבל עד יום ראשון,  29.11.2020 בשעה 17:00. 
▪️ קלנסווה - בוטלה הכרזת קלנסווה כאזור מוגבל.
▪️ נצרת ועספיא - תוקף ההכרזה על נצרת ועספיה כאזורים מוגבלים
עד ליום חמישי, 26.11.20, בשעה 8:00 בבוקר.
לכל המידע לאזורים מוגבלים: https://www.oref.org.il/12605-17128-he/Pakar.aspx

19/11/2020 הודעה משותפת - משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות, קבינט הקורונה אישר היום (ד') במשאל טלפוני את תקנות משרד הבריאות:

א. חינוך:
 
1.      ניתן לקיים הכשרה מעשית או לימודים מעשיים במוסד להשכלה או להכשרה מקצועית שלא ניתן לקיים בו לימודים מקוונים בשל צורך בציוד או תשתיות החיוניים ללימודים.
2.      לאפשר לעד 10% מהתלמידים באותם מוסדות גישה לתשתית או ציוד חיוני לצורך השתתפות בלימוד מקוון.
3.      הלימודים יהיו בקפסולות קבועות כאשר אנשי הצוות יוכלו לבצע תחלופה של עד שלוש קבוצות.
4.      קיום פעילות בשטח פתוח של איש צוות עם עד 19 תלמידים, כולל מסייע לתלמיד הזקוק לכך. יודגש: מסייע ייחשב במניין המשתתפים המקסימלי בפעילות.

ב. ניתן יהיה לפתוח את גני החיות ברחבי הארץ.

ג. איים הירוקים באילת ובים המלח:

1.      באזורים אלה יופעלו:
-          בתי אוכל בשטח פתוח במתכונת של ישיבה במקום, עם מספר אנשים שלא יעלה על 50;
-          אטרקציות תיירותיות בשטח פתוח, בתנאי "תו סגול" הקבועים בתקנות;
-          מסחר בחנויות רחוב ומרכזי קניות פתוחים, עם תפוסה של אדם לכל 7 מ"ר ולכל היותר עד 20 אנשים.

2.      לעניין הפעלת חדרי אוכל ובריכות במתקני אירוח המיועדים לאורחי מתקן האירוח: תפוסה של עד 50% מהתפוסה המותרת בחדר האוכל ובמי בריכת השחייה – מספר אנשים שלא יעלה על יחס של אדם לכל 6 מ"ר.

3.      תקבע עבירה על אי-קביעת מנגנון לוויסות מספר השוהים בעסקים הפועלים באזור תיירות מיוחד (שהקנס בגינה הוא 2,500 ₪) וכן עבירה על הפעלת בית אוכל במבנה ולא בשטח פתוח (עם קנס של 5,000 ₪). לגורמים המוסמכים לאכיפה יהיו סמכויות אכיפה גם ביחס לעסקים באזור תיירות מיוחד.

היכן ממוקמים מתחמי בדיקות קורונה?
מקומות ושעות מתחמי הבדיקות הפתוחים לקהל הרחב ללא צורך בהפנייה או תיאום תור  מופיעים בפורטל החירום הלאומי, בקישור הבא

כיצד ניתן לקבל אישורי כניסה ויציאה מאזורים מוגבלים?
ניתן להכנס ולצאת מהאזורים המוגבלים במקרים חריגים בלבד. פירוט המקרים שמאפשרים לצאת או להכנס מ"אזור מוגבל" מופיע בפורטל החירום הלאומי, בקישור הבא
אם הצורך שבגינו יש להכנס או לצאת מאזורים מוגבלים לא מופיע ברשימת המקרים החריגים, ניתן להגיש בקשה חריגה באמצעות הצ'אט בוט שבפורטל החירום הלאומי. רח"ל תבחן את הבקשה ובתוך 24 שעות תענה האם הבקשה מאושרת. התשובה תשלח בהודעת SMS. אם התשובה חיובית יש להציג את האישור שהתקבל ב-SMS במחסום בכניסה או ביציאה מהאזור המוגבל.

אילו חנויות יכולות לקבל כעת קהל?
 ניתן לקבל קהל בחנות שהכניסה אליה נעשית ישירות מהרחוב ושלא נמצאת בקניון, מרכז קניות מעל 20 בתי עסק שמנוהל על ידי חברת ניהול, שוק או יריד. קבלת קהל במקומות אלו מותרת עד 4 אנשים (לא כולל עובדי המקום).

מה ההתקהלות המותרת והאם ניתן לקיים קפסולות?
ההנחיות מאפשרות התקהלות של עד 20 אנשים בשטח פתוח או עד 10 אנשים במבנה סגור. יש לשמור על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם ועטיית מסכות. אין לקיים קפסולות.
אם יש מקום הכולל שטח פתוח ומבנה, הגבלת ההתקהלות היא 20 אנשים סך הכל.
אם יש ספקים באירוע, הם נכללים במניין האנשים לצורך מגבלת ההתקהלות.

אילו מסגרות יכולות לקיים פעילות חינוכית בשטח פתוח?
ניתן לקיים פעילות חינוכית פורמלית בשטח פתוח הכוללת עד 19 תלמידים, עבור תלמידי בית ספר יסודי, על יסודי, מוסד להשכלה גבוהה והכשרה מקצועית לבגירים. 
הפעילות תתקיים בתנאים הבאים: קבוצה קבועה עם איש צוות קבוע, כל תלמיד יאכל בנפרד, עטיית מסכה, שמירת מרחק של 2 מטרים בין אחד לשני, ושמירת מרחק של 100 מטרים בין קבוצה לקבוצה.
חל איסור לקיים פעילויות הכוללות לינה, ופעילות חינוך בלתי פורמלית כמו חוגים ותנועות נוער.

מהן ההנחיות לגבי טיסה וחזרה מחו"ל?
יש לבדוק מול מדינת היעד את מדיניות הכניסה שלה - האם היא מאפשרת כניסת תיירים, והאם היא דורשת בידוד או בדיקה (אם יש צורך בבדיקה היא תתבצע במכון פרטי בלבד). יש למלא במשך 24 השעות לפני הטיסה הצהרת בריאות באתר משרד הבריאות, לקבל אישור ולהציגו בכניסה לטרמינל.
מי שחוזר לישראל ממדינות אדומות או ששהו ב-14 יום האחרונים במדינה אדומה, נדרשים לשהות בבידוד למשך 14 יום מרגע הנחיתה. שימו לב, כי קונקשן במדינה אדומה בלי לצאת משדה התעופה לא נחשב לשהייה. לחצו כאן 

לכל המידע וההנחיות באתר פיקוד העורף - לחצו כאן