נחל פרס

נחל פרס הוא נחל אכזב המתחיל בבקעת הצבאים, כשלושה קילומטר ממזרח לצומת צפית ונמשך כ-17 ק"מ עד לנחל תמר וצומת הערבה. נחל פרס מציג את המיטב שבנחלי הדרום וניתן להגיע אליו ללא מאמץ פיזי גדול.

הנחל נקרא על שם המילה הערבית 'פרש' שמשמעותה מרבד, מזרון או מיטה. הערבים שכינו כך את הנחל התכוונו לעמק המישורי הנמצא מצפון לגבי פרס ומתאים לרעיית גמלים. השם העברי הוא ככל הנראה על שמו של העוף הדורס שבעבר קינן על מצוקי הנחל. כיום הפרס הוא עוף נדיר, וספק אם תראו פרט אחד שלו בכל האזור.

לאורך הנחל קיימים גבים שנוצרו מפעולת שחיקה משולבת של מים וסחף בסלעי הגיר הקשים. בזמן השיטפונות נאגרים המים והאבנים בשקעים הטבעיים של הסלע, נוצרת מערבולת השוחקת את הסלע ומעניקה לו צורה המזכירה אמבטיה. עם הזמן מעמיקים האגנים הטבעיים האלה ומתחברים לנקיק צר ועמוק הנקרא מעוק. כך נוצר ערוץ נחל חדש בתוך ערוץ הנחל המקורי.

גבי פרס נמצאים בתהליך התהוות המעוק. כתוצאה מבליית הסלע והתמוטטות החלקים העליונים שלו בזמן שיטפונות החורף נסוג המצוק של נחל פרס אחורה כקילומטר ממצוק ההעתקים. כיום ניתן כבר לראות את הסדקים בצדי המפל שככל הנראה יתמוטטו בעתיד ויקבעו מחדש את נסיגתו של המפל.

גם כשהגבים יבשים ניתן ליהנות מהליכה בקניון המסתיים במפל אדיר. במעלה פרס נמצאת תצפית אזורית מרשימה על אזור ביתרונות החוואר, על ערוצי נחל צין, נחל אמציה ונחל הערבה וכל על היישובים נאור הכיכר ועין תמר. ניתן לראות גם את בריכות האידוי של ים המלח, מפעלי ים המלח ואזור הר סדום.

סוג טיול: רגלי

מקום: ליד דימונה

אזור: הרי הנגב הצפוני

אורך המסלול: 6-5 ק"מ.

משך הטיול: 5-3 שעות.

נקודת מוצא: רחבת חניה בצד כביש 25, סמוך לקילומטר ה-111

נקודת סיום: צומת הערבה, או נקודת המוצא

דרגת קושי: בינוני

עונה: אביב, סתיו, חורף

כניסה חופשית