Search Site
בניין המועצה

 

מועצה אזורית מהי?

מבחינה גיאוגרפית, שטחה של מועצה אזורית הינו רחב ביותר ביחס לאוכלוסייתה, וזאת בשל ההתיישבות הכפרית. במקרים רבים שטח זה מקיף "מובלעות" עירוניות להן הגדרה מוניציפאלית נפרדת, ואינו תואם בהכרח תנאי טבע ונוף.

                                                                                     

                                            (מתוך "ויקיפדיה", אנציקלופדיה מקוונת)

 

סמל המועצה

 

אודות המועצה האזורית תמר

המועצה האזורית "תמר" ראשיתה בהכרזתה ביום 24 מאי 1956.

למרגלות "אשת-לוט" ובפתחה של "מערת-סדום" בהר-סדום, נבנתה בשנת 1955 אכסניה לקלוט ולארח עוברי-דרך.

צריפים אחדים שימשו ללינה ומבנה בנוי אבני-מלח שימש כמשרד, במשרד זה הבנוי מלח הונחה אבן-הפינה ל"ברית-המלח" בין חלוצי ים-המלח לאזור.

בימים ההם דלה הייתה האוכלוסייה בנגב ובחבל ים-המלח, ובאין רשות או גוף ממלכתי לפרוש כנפיו על חבלי ארץ רחוקים, הוקמה המועצה האזורית תמר.

איש היה בחבל ים-המלח. איש שבלבו ובנפשו בערה הציונות. יהודה אלמוג (קופילביץ).

מראשוני היורדים לסדום ביום 1 מאי 1934, מטען אנרגיה חסר מעצורים. הוא שנבחר לשמש כראש המועצה הראשון.

שינויים רבים חלו מאותו יום בו הוכרזה המועצה. כבישים נסללו, ישובים חקלאיים וקהילתיים נבנו, מפעלים, אתרי-תיירות, בתי-מלון, מתקנים אזרחיים וצבאיים נוספו וחבל ים-המלח שינה פניו לבלי הכר.

 מידע כללי

המועצה האזורית "תמר"  המשתרעת על פני שטח של 1.7 מליון דונם , כוללת בתוכה שישה יישובים ( קיבוץ עין-גדי, מושב נאות הכיכר, מושב עין-תמר, מושב עין-חצבה, ישוב חקלאי  הר עמשא והישוב הקהילתי  נווה זוהר) ,15 בתי מלון ובהם 4000 חדר, מפעלי תעשייה כימית גדולים ושטחים חקלאיים נרחבים.

מספר תושבי הקבע במועצה אינו עולה על 1300 נפש, אך היא  גם המספקת שירותים מוניציפאליים ל-1,250,000 מבקרים בשנה ולמפעלי התעשייה.

ייחודה בכך, שבניגוד לרשויות המקומיות והאזוריות האחרות, אין היא עוסקת רק ברווחת תושביה, אלא היא מעורבת עמוק בפיתוח הכללי של חבל ים המלח ברמה הלאומית, ובטיפול בבעיות האקוטיות כגון ירידת מפלס ים המלח, בורות ים המלח והגנת חופי  המלונות מול התרוממות מפלס הבריכה התעשייתית של מפעלי ים המלח.

חבל ים המלח מצטיין בשילוב נדיר של משאבי ם טבעיים בעלי סגולות רפואיות, שמש ידידותית , מי-ים מיוחדים , מים טרמומינרליים, בוץ רפואי ותנאים אקלימיים שאין דומה להם ברחבי תבל, כגון עושר החמצן באוויר וסינון קרני השמש. אידיאלי לספורטאים לשיפור הישגים!

באזור שלנו מספר חופים ציבוריים לרווחת הציבור, שהנם חופי רחצה מוכרזים. כל החופים מכווני קהל עם שילוט מנחה בשפות שונות, עם עמדות מציל מאוישות, מקלחות ושירותים ציבוריים , הנגשה. כל זה ניתן לקהל המתרחצים והמבקרים ללא תשלום. החניה בשטחים הציבוריים בתשלום.

עוד בחבל ים המלח אתרי טבע, היסטוריה (מצדה -  מעל לכל!) . האתר שהפך להיכל התרבות של הטבע ובו מתקיימים אירועי התרבות הגדולים של מועצה אזורית תמר: פסטיבל התמר, האופרה הישראלית , פסטיבל -424 ועוד. ים המלח ובו מרכזי מרפא ייחודיים,הינו  המקום הנמוך ביותר על פני כדור הארץ (427 מ' מתחת לפני הים)  הוא שריד ל"ימת הלשון" הקדומה שהשתרעה מן הכינרת בצפון ועד חצבה שבערבה.

אתרי הטבע והנוף יוצרים שילוב מיוחד מסוגו, בין נופים מדבריים צחיחים ונאות מדבר עם בריכות ומפלי מים, עיטורי צמחיה מגוונת ובעלי חיים (יעלים, שפני סלע, עופות מסוגים שונים ועוד...) . כך התפתחה לה בעשור האחרון מיזמים תיירותיים כפריים מקסימים, במושבים דרום ים המלח. שם אומנות ומדבר מתמזגים לחוויה של מראות, ריחות וטעמים. שם מתקיימים סיורים חקלאיים החושפים גידולים  מעניינים וטעימים. שם מקבלים את הוד המדבר והטבע במיטבו.

אנו מזמינים אתכם להיות חלק מאירועי  המועצה לשנת 2014, ותמיד נשמח לראותכם ולהשתתפותכם.

לפרטים נוספים:www.dead-sea-wonder-of-nature.com, מרכז מידע למטייל , ים המלח :

08-9975010, חפשו אותנו גם בפייס F

מפת מרחב תמר

גבולות המועצה:

 

שטחה של המועצה כ- 1.650.000 דונם, והיא גובלת:

 

מצפון   -  הקו הירוק (הגבול עד 1967)

ממזרח -  ים המלח ובריכות האידוי

מדרום  -  מועצה אזורית ערבה תיכונה

מערב   -  מועצה אזורית משוש, ושטח השיפוט ערד

 

רחוק היה חבל ים-המלח ודל אוכלוסין.

 

 

יישובי המועצה האזורית תמר:

היישוב

סוג

שנת היווסדו

עין גדי

קיבוץ

1956

נאות הכיכר

מושב

1959

בי"ס שדה עין גדי

בי"ס

1959

עין חצבה

מושב

1960

נווה זהר

קהילתי

1964

עין תמר

מושב

1982

הר-עמשא

קיבוץ

1984

 

.

אתרים ארכיאולוגיים:

לאורכה ולרוחבה של המועצה האזורית תמר אתרים ארכיאולוגיים רבים קטנים וגדולים מתקופות שונות לאורך ההיסטוריה ועל כולם עולים האתרים עין-גדי ומצדה.

 

שמורות טבע:

רוב רובו של מדבר-יהודה הנו שמורת-טבע. ובתוך המרחב הגדול מעיינות ונחלים, צמחיה ייחודית ובעלי-חיים מוגנים,שמורת עין-גדי ובה הנחלים דוד וערוגות הם גולת הכותרת של שמירת הטבע, ובהן למעשה החלה החברה להגנת הטבע את פעילותה.

 

.

 

מפת ים המלח
 

ים המלח – מרכז לתיירות נופש ומרפא

בחבל ים המלח מצוי שילוב נדיר של אתרי טבע, היסטוריה ומרכז מרפא ייחודים – שכל אחד, לעצמו יכול להוות בסיס לפיתוח תיירותי עצמאי. ים המלח, המקום הנמוך ביותר על פני כדור הארץ(כ- 400 מ' מתחת לפני הים התיכון) – הוא שריד ל"ימת הלשון" הקדומה שהשתרעה מן הכינרת בצפון ועד עין חצבה שבערבה. מליחות המים הגיעה לריכוז של כ-340 מילגרם מינרלים בליטר (פי 10 מאשר בים התיכון)- מאפשרת ציפה טבעית, ללא מאמץ, ויוצרת תחושה של מרגוע ושלווה. האוויר יבש, עשיר בחמצן ונקי מכל זיהום סביבתי. הטמפרטורות גבוהות גם בשיא החורף.
קרני האולטרה סגול של השמש עוברות "סינון" טבעי, תופעה המאפשרת שיזוף נעים ללא כוויות ומנוצלת גם לטיפול "טבעי" במחלות עור שונות. לאורך החוף מצויים מקורות "מי מרפא" טבעיים עתירי מינרלים וחום טבעי, אשר בשילוב עם מרבצי הבוץ השחור מהווים בסיס אידיאלי לטיפולי בריאות ויופי. אתרי הטבע והנוף יוצרים שילוב מיוחד מסוגו, בין נופים מדבריים צחיחים ונאות מדבר עם בריכות ומפלי מים, עטורי צמחיה מגוונת ובעלי חיים (יעלים, שפני סלע, עופות מסוגים שונים ועוד) – טיול בקניון מדברי ובנופי בראשית, יכול להסתיים כאן ברחצה מרעננת במעיינות מים מתוקים וצוננים. האתרים ההיסטורים והחשובים בעולם, וביניהם: מצדה, קומראן, יריחו, עין גדי, המצדים הרומיים, והמנזרים במדבר יהודה.

 

לשכת ראש המועצה לשירותך: 

 

תפקיד

שם

טלפון

פקס

דוא"ל

ראש המועצה

דב ליטבינוף

08-6688810 

08-6688910

dovl@ma-tamar.co.il

מנהלת לשכת

חוה ביטון

08-6688809

08-6688909 

hava@ma-tamar.co.il

עוזר ראש מועצה

ומנהל פרויקטים

בלשכת ראש המועצה

 שחף חומרי

08-6688875

08-6688909

 sh@ma-tamar.co.il

מרכזייה

08-6688888

08-6548150

 

 

 המועצה האזורית תמר