נגישות
English French Russian
לעמוד המועצה ב - Facebook

חדשות התמר

חדשות התמר

ביקור מנכ"ל משרד ראש הממשלה במועצה תמר

ביום חמישי 26/1/2017 התקיים ביקור חרום של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, במועצה האזורית תמר באזורי הבולענים, במטרה לספק פתרונות ממשיים לבעיה הקשה. דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית "תמר", הגדיר את הבולענים כפצצת זמן המתקתקת מעל חיי התושבים והמבקרים במקום. "אסור שנתעורר מאוחר מידי אחרי שיהיו אבדות בנפש"!

סיור זה היווה שיא של עבודת מטה נרחבת בהובלת מנכ"ל המועצה – ארז בדש ותוצאת השתתפותו של ראש המועצה, ביחד עם נציגי ההתיישבות במרחב בדיון בתופעת הבולענים בכנסת שבמסגרתו הועלה נושא הפגיעה הנרחבת בהתיישבות והצורך בפיצוי המתיישבים ובהרחבת ההתיישבות באזור

מזה כעשרים שנה הולכת ומחריפה בעיית הבולענים סביב חופי ים המלח וצירי התנועה המרכזיים באזור. בחופיו של ים המלח וסביבתו קיימים כ- 5000 בולענים! הללו מרוכזים לאורך קו החוף הצפוני של ים המלח ועד לחופו של קיבוץ עין גדי. הבולענים פוגעים בביטחון האישי והסביבתי, כאשר מזה זמן ישנו חשש מהותי מאסון כבד. המצב סובל מהזנחה של שנים עקב מחסור בתקציבים ממשלתיים והעדר מדיניות תכנונית ראויה ארוכת טווח, כזו השמה לעצמה כיעד את ההתמודדות עם הבעיה.

על רקע המשבר המתמשך בטיפול בבעיית הבולענים והירידה המתמשכת במפלס ים המלח, אשר תורמת להחרפת הבעייה ולהיווצרות הבולענים, התקיים ביקור החרום של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, אליו הצטרפו גם מנכ"ל משרד התיירות ומנכ"ל משרד החקלאות.

דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית "תמר", אשר עוסק בנושא רבות ופועל להעלאת המודעות וקידום מציאת פתרונות לבעייה, עמד על חומרת הקף התופעה, הציג את האיומים הנגרמים כתוצאה מהזנחת הטיפול בבולענים וציין כי אי הטיפול והעדר הקצאת תקציבים לנושא, מעמידים בספק את המשך ההתיישבות באזור: "התושבים באזור זועקים- היישובים רוצים לצמוח! וחובת המדינה לפתח ולקדם תכניות המותאמות לשינויים בשטח." ליטבינוף אמר כי "מדובר באזור דינאמי וצריך לחשוב מחוץ לקופסה! מי שרוצה התיישבות בחלקה המזרחי של מדינת ישראל חייב להשקיע כדי למשוך לכאן אוכלוסיות חדשות. צריך לספק אופק הנסמך על וודאות תכנונית כך שנוכל להתמודד כראוי עם הזנחה של שנים"

לאחר סיור שנערך בקיבוץ עין גדי במסגרתו הציגו נציגי הקיבוץ את הפגיעה המתמשכת במקורות פרנסתם, את תופעת התבגרות האוכלוסייה והקשיים במשיכת אוכלוסייה חדשה ואת בעיית היעדר מקורות הפיתוח של הקיבוץ

בתגובה לדברים אמר אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה: "אזור ים המלח חשוב לכולם ואין לנו כוונה לוותר עליו. הוא תקף את משרד התיירות, שלדבריו, "הרים ידיים" ובחר לגלגל את הטיפול בבעייה הלאה. גרונר הוסיף ואמר: "שהממשלה רוצה לעזור ולסייע לתושבים להחזיר את המצב לקדמותו, אנחנו רוצים להשיב את הוודאות לחיי התושבים ולשדרג את האזור כולו".

ליטבינוף הביע תקווה שהאמירות הנחרצות שנאמרו בסיור יסייעו סוף סוף בגיבוש מדיניות ממשית לפתרון בעיית הבולענים אחת ולתמיד.

לחצו לצפיה בכתבה ולראיון עם דב בסוגיית פתרון בעיית הבולענים